A francia társadalom legnagyobb, 22 százalékot kitevő csoportjába a magukra hagyottak tartoznak. Túlnyomó többségük, 73 százalékuk úgy véli, hogy sötét jövő vár Franciaországra, és gyerekei élete rosszabb lesz – ezt a társadalom 58 százaléka így látja –, a világ napról napra veszélyesebbé válik, ellenséges környezetükkel szemben pedig magukra vannak utalva. Úgy érzik, a közhatalom cserben hagyta őket, közülük veszítették el legtöbben a politika iránti érdeklődésüket, és közülük állítják legszámosabban, hogy a jobb- és baloldali kategóriák immár meghaladottak. Másokban is kevésbé bíznak, magányosnak érzik magukat. „Más híján” nemzetiségük jelenti az egyetlen hovatartozásukat, „az igazságtalan rendszer kiváltotta elégedetlenségük a másokkal szembeni neheztelésbe fordul át”. A többi csoportot – így a migránsokat, az eliteket – privilegizáltnak látják, és megvetést érzékelnek a részükről. Közöttük van a legkevesebb diplomás, 61 százalékuk nő, 41 százalékuk közalkalmazott, 19 százalékuk munkás, vidéken és a közepes városokban erősebb a jelenlétük. 69 százalékuk szerint nem tisztelik őket eléggé, 92 százalékuk szerint sose lehetünk eléggé óvatosak, amikor másokkal van dolgunk – de az össztársadalom 75 százaléka is így látja. A magukra hagyottak 59 százaléka vallja azt, hogy amikor ismeretlen emberekkel kényes közéleti kérdésekről beszélget, hajlamos eltitkolni a véleményét, ez országos szinten 44 százalékban jellemző. 62 százalék látja úgy, hogy a francia társadalombiztosítási rendszer nem igazságos, ez az arány az össznépességben 48 százalék.
Az utolsó, 20 százalékos csoport az identitáriusoké. Ők képezik a kiábrándult aktivisták ellenpontját, hozzájuk hasonlóan szilárd világképpel rendelkeznek. A nemzet szerintük szabályok és szokások összessége, ahol mindenkinek megvan a maga helye és felelőssége. Úgy érzik, a nemzeti hovatartozásból fakadó jogok és kötelességek egyensúlyát egyszerre fenyegetik kívülről (a bevándorlás, a közbiztonság és a terrorizmus aggasztja őket a legjobban, támogatják a határok lezárását, bizalmatlanok a muszlimokkal szemben) és belülről (ellenszenvesnek tartják a támogatásokból élőket és az eliteket). Gyakorlatilag mindegyikük úgy gondolja, hogy Franciaországnak erős vezetőre van szüksége, aki rendet tudna rakni. Tudják, kikkel osztoznak közös értékeken és kikkel nem: ellenfeleiknek a macronistákat és a baloldalt, illetve a migránsokat és a muszlimokat tartják. Nem félnek vitázni. 51 százalékuk csak franciának – nem franciának és európainak – vallja magát, ez az arány az össztársadalomban 39 százalék; az identitáriusok 83 százalékuk gondolja úgy, hogy a francia identitás eltűnőben van, országos szinten is 57 százaléknyian vélekednek így. 92 százalékuk azt érzi, hogy a migránsokkal többet törődnek, mint az átlag franciákkal, s ezt a teljes népesség 65 százaléka hasonlóan látja. Az identitáriusok 83 százaléka szerint a bevándorlásnak negatív hatása van Európára, a teljes népesség körében ez az arány 47 százalék.
A nyugodtak, a vitázók és az elfeledettek
A kutatók a hat csoport elkülönítése után megállapították: három különböző Franciaország létezik párhuzamosan. A nyugodt Franciaországba a dolgok rendjével többé-kevésbé elégedett optimista liberálisok és a stabilizálók, a lakosság 30 százaléka tartozik. A vitázó Franciaország két ellentétes gondolkodású csoportot, a kiábrándult aktivistákat és az identitáriusokat foglalja magába, és a népesség 32 százalékát teszi ki. Ők gyakran az átlagtól élesen elütő nézeteket vallanak, szilárd világképük van, és hajlamosak növelni a társadalom megosztottságát. Az elfeledettek, tehát a magukra hagyottak és a kivárók Franciaország legnagyobb szelete, 38 százaléka, noha az ő világnézetük a legnehezebben megfogható. Közös azonban bennük az elkötelezettség hiánya, a közéleti vitáktól való húzódozásuk. A tanulmány rámutat: a „nyitott” és „zárt” gondolkodásúak közötti növekvő ellentét elfed egy másik ellentétet, amely azok között húzódik, akik beágyazottnak érzik magukat a társadalmi, állampolgári életbe, illetve akik nem.
A városi társadalmi különbségek etnikai különbségekké lényegülnek át”
A stabilizálók és az optimista liberálisok a leginkább integráltak, 64 százalékuk gondolja úgy, hogy jól működik a francia demokrácia. Az elfeledettek Franciaországa ezzel szemben idegenkedik a közélettől, az ide tartozók 65 százaléka nem is meri ütköztetni a véleményét másokéval. Minthogy gyenge szociális kapcsolataik vannak, és nemigen tartoznak semmilyen közösséghez, erősen hathatnak rájuk „a sorsközösséget identitásalapon újraszövő elbeszélések”. Annál inkább is, mert a magukra hagyottak hasonlóképpen viszonyulnak a bevándorláshoz és az iszlámhoz, mint az identitáriusok. A kutatók azt is hangsúlyozzák, hogy a többi csoporttól leginkább a kiábrándult aktivisták különülnek el, akik elutasítanak mindenfajta „nemzeti elbeszélést”, és akik közt többen vallják magukat európainak, mint franciának.
A tanulmány végkicsengése mégsem pesszimista: a franciák 83 százaléka ugyanis minden ellentét dacára úgy gondolja, hogy össze kell fogniuk, és a többség úgy látja, a különbségeken túl lehet lépni.
Nyitóképen: Uniós színekben a párizsi diadalív: politikai viták tárgya lett az újévköszöntő gesztus. Fotó: AFP / Julien De Rosa